D38999/26WJ29SB
Mfr.Part #
D38999/26WJ29SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Stock
138
In Stock :
138
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Finish - Mating :
J
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
29
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
B
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26WJ29SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WJ29SB Overview
D38999/26WJ29SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ29SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ29SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER