D38999/26WJ29PB
Mfr.Part #
D38999/26WJ29PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 PIN PLUG
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Total Number of Contacts :
29
Orientation :
B
IEC Conformance :
No
J
Filter Feature :
No
Plating :
Cadmium, Chromate
Shell Size - Insert :
25-29
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Cable, Free Hanging
Length :
31.34mm
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2006
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/26WJ29PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WJ29PB Overview
D38999/26WJ29PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ29PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ29PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER