D38999/26WJ29HE-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ29HE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 29POS INLINE
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Orientation :
E
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
16
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ29HE-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.It has 16 pins.
D38999/26WJ29HE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ29HE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ29HE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT