D38999/26WJ29BD
Mfr.Part #
D38999/26WJ29BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
J
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
25-29
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
29
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Published :
2001
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26WJ29BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ29BD Overview
D38999/26WJ29BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ29BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ29BD Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT