D38999/26WJ29BB
Mfr.Part #
D38999/26WJ29BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2009
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Number of Positions :
29
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
29
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
B
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielded
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Male
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/26WJ29BB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WJ29BB Overview
D38999/26WJ29BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ29BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ29BB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT