D38999/26WJ29AN
Mfr.Part #
D38999/26WJ29AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
99
In Stock :
99
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Number of Contacts :
29
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
25-29
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Feature :
Coupling Nut
Published :
2009
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
29
Termination :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Insert Material :
Plastic
Datasheets
D38999/26WJ29AN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WJ29AN Overview
D38999/26WJ29AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ29AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ29AN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT