D38999/26WJ24SN-US
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ24SN-US
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
24
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking, Shielding Device
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Contacts :
24
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Material, Plating :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WJ24SN-US Overview
D38999/26WJ24SN-US Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ24SN-US Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ24SN-US Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER