D38999/26WJ24SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ24SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
No
Length :
33.14mm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plug Diameter-Max :
1.744 inch
Contact Quantities :
12,12
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
24
Shell Size - Insert :
25-24
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
J
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Self Locking
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Number of Positions :
24
Contact Size :
Mount :
CABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Unique Insert Number :
J24
Polarization :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
Applications :
Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/26WJ24SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WJ24SB Overview
D38999/26WJ24SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ24SB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ24SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER