D38999/26WJ24PCL
Mfr.Part #
D38999/26WJ24PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG MALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Body Material :
Aluminium
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Published :
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
24
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
24
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
C
Datasheets
D38999/26WJ24PCL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WJ24PC-LC Overview
D38999/26WJ24PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ24PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ24PC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT