D38999/26WJ24PC
Mfr.Part #
D38999/26WJ24PC
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Feature :
Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Orientation :
C
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
24
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
25-24
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
24
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating (Amps) :
13A 23A
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Published :
2009
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/26WJ24PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WJ24PC Overview
D38999/26WJ24PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ24PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ24PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER