D38999/26WJ24JN
Mfr.Part #
D38999/26WJ24JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WJ24JN
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
24
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
25-24
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2011
Datasheets
D38999/26WJ24JN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ24JN-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 24 pins on the device.
D38999/26WJ24JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ24JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ24JN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER