D38999/26WJ24BB
Mfr.Part #
D38999/26WJ24BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Length :
31.34mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielded
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Plating :
Cadmium, Chromate
IEC Conformance :
Mount :
Free Hanging
Type :
For Female Sockets
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Orientation :
B
Contact Size :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
24
J
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26WJ24BB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ24BB Overview
D38999/26WJ24BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ24BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ24BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT