D38999/26WJ24BA
Mfr.Part #
D38999/26WJ24BA
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Housing Color :
Olive Drab
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
J
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
24
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Published :
2011
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-24
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26WJ24BA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ24BA Overview
D38999/26WJ24BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ24BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ24BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER