D38999/26WJ24AE
Mfr.Part #
D38999/26WJ24AE
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
24
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
E
Total Number of Contacts :
24
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
15 Weeks
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
J
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-24
Published :
2008
Connector Type :
Plug Housing
Empty Shell :
yes
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/26WJ24AE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WJ24AE Overview
D38999/26WJ24AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ24AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ24AE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER