D38999/26WJ19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ19SA
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-19
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
J
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2006
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Style :
Socket
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
23A
Termination :
Crimp
Number of Positions :
19
Total Number of Contacts :
19
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Cadmium, Chromate
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26WJ19SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WJ19SA Overview
D38999/26WJ19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ19SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER