D38999/26WJ19PN-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ19PN-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
J
Backshell Material, Plating :
Metal
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking, Shrink Boot
Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
25-19
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
19
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2009
Max Operating Temperature :
175°C
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/26WJ19PN-U
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WJ19PN-USB3 Overview
D38999/26WJ19PN-USB3 Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ19PN-USB3 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ19PN-USB3 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER