D38999/26WJ19HD
Mfr.Part #
D38999/26WJ19HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WJ19HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
19
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Number of Pins :
12
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26WJ19HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WJ19HD Overview
D38999/26WJ19HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ19HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ19HD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER