D38999/26WJ11SC-LC
Mfr.Part #
D38999/26WJ11SC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Tradename :
Shell Size :
25
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
CABLE
Shell Plating :
Cadmium
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
SKT
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Free Hanging
Series :
D38999 III
Maximum Voltage Rating :
450VDC|300VAC
RoHS Status :
RoHS non-compliant
IEC Conformance :
No
Mating Style :
Threaded
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Additional Feature :
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
yes
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Termination Type :
Crimp
Less Contact :
yes
Automotive :
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Termination Method :
Crimp
Shell Size / Insert Arrangement :
Amphenol
Polarization :
C
Number of Ports :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Length (mm) :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
11 Position
Body Orientation :
Straight
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Wire Size (AWG) :
Subcategory :
Circular Connectors
Empty Shell :
MIL Conformance :
RoHS :
N
Mating Cycle (Cycles) :
500
Total Number of Contacts :
11
Number of Terminals :
11
Gender :
PL
Reach Compliance Code :
not_compliant
DIN Conformance :
No
Brand :
Amphenol Aerospace
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Product Diameter (mm) :
48
HTS Code :
Shell Style :
Straight
Mounting Angle :
Type :
Circular
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Termination Style :
Mounting :
Cable Mount
Military Standard Series :
Series III
Number of Contacts :
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body/Shell Style :
PLUG
Product :
Plugs
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy CABLE 11 Position Positions CADMIUM PLATED
D38999/26WJ11SC-LC Overview
D38999/26WJ11SC-LC Features
D38999 III series
D38999/26WJ11SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/26WJ11SC-LC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT