D38999/26WJ11PD
Mfr.Part #
D38999/26WJ11PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
J
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26WJ11PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WJ11PD Overview
D38999/26WJ11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ11PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ11PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER