D38999/26WJ11PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ11PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
25-11
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
J
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WJ11PC-LC Overview
D38999/26WJ11PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ11PC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT