D38999/26WJ11PC
Mfr.Part #
D38999/26WJ11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26WJ11PC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WJ11PC-LC Overview
D38999/26WJ11PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ11PC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER