D38999/26WH55SN
Mfr.Part #
D38999/26WH55SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
83
In Stock :
83
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Socket
Plating :
Cadmium, Chromate
Total Number of Contacts :
55
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Length :
31.34mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Body Plating :
Cadmium
Color :
yes
Mount :
Cable, Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
23-55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26WH55SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded