D38999/26WH55SD
Mfr.Part #
D38999/26WH55SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 55C 55#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
55
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
yes
Termination :
Orientation :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
55
Contact Finish - Mating :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26WH55SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WH55SD Overview
D38999/26WH55SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH55SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH55SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER