D38999/26WH55SC
Mfr.Part #
D38999/26WH55SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Socket
No
Published :
2011
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
55
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Plating :
Cadmium, Chromate
Orientation :
C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Threaded
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
23-55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
55
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26WH55SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded