D38999/26WH55SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH55SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WH55SC
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Socket
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
55
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
55
Mount :
Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2011
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
23-55
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
H
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Cadmium, Chromate
Datasheets
D38999/26WH55SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WH55SC Overview
D38999/26WH55SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH55SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH55SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER