D38999/26WH55PNLC
Mfr.Part #
D38999/26WH55PNLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
H
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
55
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/26WH55PNLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WH55PN-LC Overview
D38999/26WH55PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH55PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH55PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT