D38999/26WH55PE
Mfr.Part #
D38999/26WH55PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Termination :
Crimp
Applications :
Military
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Self Locking
Contact Finish - Mating :
Number of Positions :
55
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
55
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26WH55PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded