D38999/26WH55PB
Mfr.Part #
D38999/26WH55PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
55
Current Rating :
7.5A
Orientation :
B
No
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Coupling Nut
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
55
Termination :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Mount :
Free Hanging
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26WH55PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WH55PB Overview
D38999/26WH55PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH55PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH55PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER