D38999/26WH55PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH55PA-LC
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
55
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
23-55
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
55
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2007
Feature :
Coupling Nut
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26WH55PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WH55PA-LC Overview
D38999/26WH55PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WH55PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WH55PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER