D38999/26WH55HB
Mfr.Part #
D38999/26WH55HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Color :
H
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
20
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/26WH55HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WH55HB Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26WH55HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH55HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH55HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER