D38999/26WH55AC
Mfr.Part #
D38999/26WH55AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 55POS INLINE
Stock
47
In Stock :
47
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Number of Positions :
55
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
55
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2011
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
23-55
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26WH55AC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WH55AC Overview
D38999/26WH55AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH55AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH55AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT