D38999/26WH55AA
Mfr.Part #
D38999/26WH55AA
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
71
In Stock :
71
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
55
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
20
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
A
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Male
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
23-55
Published :
2009
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/26WH55AA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WH55AA Overview
D38999/26WH55AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WH55AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WH55AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER