D38999/26WH53SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH53SC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 53POS CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
53
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
31.34mm
Shell Size, MIL :
H
Orientation :
C
Backshell Type :
Solid
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
53
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Socket
Plating :
Cadmium, Chromate
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Cable, Free Hanging
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Published :
2006
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26WH53SC
Conesys D38999/26WH53SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WH53SC Overview
D38999/26WH53SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH53SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH53SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER