D38999/26WH53SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH53SA-LC
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Cadmium
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Length :
31.34mm
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
23-53
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
53
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
53
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
850V
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
H
Housing Color :
Olive Drab
Contact Gender :
FEMALE
Contact Size :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Plating :
Cadmium, Chromate
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2006
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26WH53SA-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WH53SA-LC Overview
D38999/26WH53SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH53SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH53SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER