D38999/26WH53SA-LC
Mfr.Part #
D38999/26WH53SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 53POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
53
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Length :
31.34mm
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Housing Color :
H
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
53
Filter Feature :
Shell Finish :
Cadmium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Voltage - Rated :
850V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plating :
Cadmium, Chromate
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WH53SA-LC Overview
D38999/26WH53SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH53SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH53SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT