D38999/26WH53JA-LC
Mfr.Part #
D38999/26WH53JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 53POS INLINE
Stock
119
In Stock :
119
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
23-53
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
1 (Unlimited)
Number of Pins :
53
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Published :
2011
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WH53JA-LC Overview
D38999/26WH53JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH53JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH53JA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT