D38999/26WH53JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH53JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Total Number of Contacts :
53
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
23-53
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
53
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Published :
2011
Orientation :
A
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/26WH53JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WH53JA Overview
D38999/26WH53JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH53JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH53JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER