D38999/26WH53AE
Mfr.Part #
D38999/26WH53AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 53POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
CABLE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
53
Body/Shell Style :
PLUG
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size :
H
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, RFI SHIELDED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Gender :
Male
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Coupling Type :
Threaded
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26WH53AE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE CADMIUM PLATED
D38999/26WH53AE Overview
D38999/26WH53AE Features
D38999/26WH53AE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH53AE Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT