D38999/26WH53AD
Mfr.Part #
D38999/26WH53AD
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
89
In Stock :
89
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
D
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
23-53
Shell Finish :
Cadmium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
53
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
53
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Published :
2001
Datasheets
D38999/26WH53AD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WH53AD Overview
D38999/26WH53AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH53AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH53AD Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER