D38999/26WH53AC
Mfr.Part #
D38999/26WH53AC
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
89
In Stock :
89
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
23-53
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Published :
2011
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
53
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Orientation :
C
Datasheets
D38999/26WH53AC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WH53AC Overview
D38999/26WH53AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH53AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH53AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER