D38999/26WH32SD
Mfr.Part #
D38999/26WH32SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WH32SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
32
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/26WH32SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WH32SD Overview
D38999/26WH32SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH32SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH32SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER