D38999/26WH32SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH32SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
H
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
32
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26WH32SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WH32SC Overview
D38999/26WH32SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH32SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH32SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER