D38999/26WH32SB
Mfr.Part #
D38999/26WH32SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
32
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26WH32SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WH32SB Overview
D38999/26WH32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH32SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH32SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER