D38999/26WH32PE
Mfr.Part #
D38999/26WH32PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WH32PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
E
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
32
H
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Datasheets
D38999/26WH32PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/26WH32PE Overview
D38999/26WH32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH32PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER