D38999/26WH21SCL
Mfr.Part #
D38999/26WH21SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLG HSG FMALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shielded
Contact Size :
16
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
21
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Thermoplastic
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26WH21SCL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WH21SC-LC Overview
D38999/26WH21SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH21SC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH21SC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT