D38999/26WH21SC
Mfr.Part #
D38999/26WH21SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WH21SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
H
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
21
JESD-609 Code :
e4
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
21
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Cadmium, Chromate
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Mount :
Cable, Free Hanging
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielded
Published :
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Length :
31.34mm
Pbfree Code :
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/26WH21SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WH21SC Overview
D38999/26WH21SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH21SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH21SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER