D38999/26WH21SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH21SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
Cadmium, Chromate
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
H
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
21
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Cable, Free Hanging
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Style :
Socket
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
21
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Length :
31.34mm
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/26WH21SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WH21SC Overview
D38999/26WH21SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH21SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH21SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER