D38999/26WH21SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH21SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
H
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
21
Reach Compliance Code :
not_compliant
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
21
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Plug Housing
Filter Feature :
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WH21SB-LC Overview
D38999/26WH21SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WH21SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WH21SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT