D38999/26WH21SA
Mfr.Part #
D38999/26WH21SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
REACH SVHC :
yes
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
H
Mixed Contacts :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Length :
33.14mm
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
CABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Male
DIN Conformance :
Published :
Total Number of Contacts :
21
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
21
Feature :
Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26WH21SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WH21SA Overview
D38999/26WH21SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WH21SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WH21SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER