D38999/26WH21PE-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH21PE-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
21
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
21
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WH21PE-LC Overview
D38999/26WH21PE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH21PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH21PE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT